|   | 

Jak i gdzie przechowywać złoto - praktyczne wskazówki

Przechowywanie złota w bankowym skarbcu może kosztować nawet 500 zł rocznie. To obniża stopę zwrotu z inwestycji w metal. Warto rozważyć przechowywanie cennych przedmiotów w domu. Ta metoda ma swoje minusy. Metal może ulec uszkodzeniu, zniszczeniu lub zniknąć po wtargnięciu włamywacza.

Najlepszym sposobem na przechowywanie złota jest skrytka depozytowa

Kilka oddziałów znajduje się w dużych miastach i oferuje miniaturowe sejfy na cenne przedmioty. Klienci mogą wybierać między sejfami i kasami. Te dwie opcje są podobne, ale sejf zapewnia większe bezpieczeństwo, ponieważ jest przymocowany do wzmocnionej ściany. Oba pomieszczenia są zabezpieczone na zęby i posiadają 24-godzinny system monitoringu. Sejfy samoobsługowe mogą być używane przez najemcę o każdej porze dnia, 24 godziny na dobę. Dostęp do ich zawartości ma tylko najemca lub osoba przez niego upoważniona.

Jaki jest koszt wynajęcia bezpiecznego miejsca w banku? Koszt wynajęcia bezpiecznego miejsca w banku zależy od jego wielkości i czasu użytkowania. Większe i droższe gdzie waga złota jest większa sejfy są droższe, natomiast te, które są używane przez dłuższy czas, są tańsze. Roczny koszt za średniej wielkości sejf może wynosić już od 500 zł. Należy pamiętać, że w początkowej fazie współpracy bank może doliczyć koszty do rachunku.

Idea trzymania złota w banku, choć jest najpewniejsza, nie jest tożsama z ideą inwestowania tego metalu jako bezpiecznej przystani. Posiadacze kruszcu wolą trzymać swoje pieniądze jak najdalej od instytucji finansowych. Ostatni kryzys na Cyprze pokazał, że depozyty w bankach mogą być w każdej chwili poważnie zredukowane za zgodą rządu.

Po nałożeniu podatku w wysokości stu tysięcy euro na depozyty, prezydent Cypru Nikos Anastasiadis stwierdził, że porozumienie leży w interesie mieszkańców Cypru. Obowiązkowa opłata została nałożona w ramach procedury administracyjnej mającej na celu likwidację i restrukturyzację banków. Głosowanie parlamentarne nie było wymagane.

Skarbiec dla producenta lub pośrednika

Firmy, które sprzedają lub produkują złoto, oferują również jego przechowywanie. Ich skarbce mają często takie same zabezpieczenia jak banki. Inwestorzy nie muszą się martwić nagłym wzrostem długu publicznego, kryzysem czy niespodziewaną nacjonalizacją depozytów. Skarbce te są często firmami prywatnymi. Jednak taka firma teoretycznie może w każdej chwili zbankrutować, co oznaczałoby, że los złota w jej skarbcu i szybkość jego odzyskania stoją pod znakiem zapytania. Ważne jest, by korzystać tylko z usług najbardziej wiarygodnych dystrybutorów i producentów.

Sprawdź również: 10 interesująycch faktów o złocie na https://ozloceni.pl/

złote sztabki

We własnym domu

Większość inwestorów decyduje się jednak na przechowywanie metali szlachetnych w miejscu, które uważają za najbezpieczniejsze na świecie, czyli w swoich domach. Chociaż jest to najbardziej opłacalna opcja, ma ona swoje wady. Metal może zostać łatwo uszkodzony lub nawet zdewastowany przez włamywacza. Złodziei przyciągają kosztowności, których wartość często sięga tysięcy złotych.

Inwestowanie w bezpieczne środowisko

Dlatego bardziej rozważni inwestorzy inwestują w sejf. Cena zabezpieczenia jest często wyznacznikiem jego jakości. Najtańsza opcja to zazwyczaj tysiąc złotych bez instalacji. Najlepiej kupić sejf w markecie lub sklepie budowlanym, gdyż jego otwarcie zajmie doświadczonemu włamywaczowi zaledwie kilka minut.

Zwolennicy nieco innych sposobów zabezpieczania domowych sejfów na złoto zdecydowanie je odradzają. Przeciwnie. Według nich szafka wbudowana w ścianę będzie pierwszą rzeczą, która przyciągnie wzrok złodzieja. Nie warto więc przejmować się zabezpieczeniem przechowywanych pieniędzy. Wystarczy umieścić je tam, gdzie najmniej rzucają się w oczy. Przykładem może być słoik wypełniony monetami groszowymi. Jest mało prawdopodobne, że złodziej zauważy ten podstęp.

Ubezpieczenie złota

Możesz również ubezpieczyć złoto przechowywane w domu. Istnieje wiele produktów, które zwrócą Ci pieniądze, jeśli Twoja własność zostanie uszkodzona lub skradziona. Firma pokryje szkody powstałe w wyniku uderzenia pioruna, pożaru lub kradzieży.

Ważnym aspektem jest wysokość sumy ubezpieczenia. Większość firm ogranicza swoją ofertę do kilku lub kilkudziesięciu tysięcy złotych. To za mało, zwłaszcza jeśli inwestor ma w domu co najmniej kilka lub kilkanaście uncji złota lub innych wartościowych przedmiotów. Należy również sprawdzić, czy ubezpieczyciel nie wydzielił dodatkowych limitów na pojedynczy przedmiot. W większości przypadków w umowie ubezpieczenia znajduje się klauzula, która obejmuje jeden przedmiot do kilku tysięcy złotych. Na polskim rynku wciąż niewiele jest produktów, które są przeznaczone specjalnie dla posiadaczy cennych metali.

Każda metoda ochrony, ukrycia czy zabezpieczenia złota inwestycyjnego wiąże się z poniesieniem kosztów i czasem. Droższe i bardziej wyrafinowane formy inwestowania mają niższą stopę zwrotu.

Redakcja

enterfinance.pl

Zobacz również